Plugins - Ultimate Member – User Profile, Registration, Login, Member Directory, - en to it translation catalogue (1274 entries)

en: Passwords may not contain the character "\".
it: Le password non possono contenere il carattere "\".

en: Settings have been saved successfully.
it: Le impostazioni sono state salvate con successo.

en: The email you entered is incorrect
it: L'indirizzo email inserito non è corretto

en: You must provide a username or email
it: Devi inserire un nome utente o una email

en: The username you entered is incorrect
it: Il nome utente che hai inserito non è corretto

en: Please enter a valid Discord ID
it: Inserisci un ID Discord valido

en: Telegram URL
it: URL Telegram

en: Discord ID
it: ID Discord

en: WhatsApp number
it: Numero WhatsApp

en: Viber number
it: Numero Viber

en: Join chat
it: Unisciti alla chat

en: Password maximum length
it: Lunghezza massima della password

en: Password minimum length
it: Lunghezza minima della password

en: Who can access this block?
it: Chi può accedere a questo blocco?

en: Restricted content
it: Contenuto riservato

en: Invalid data
it: Dato non valido

en: Confirm Password
it: Conferma password

en: Note:
it: Nota:

en: Only specific roles
it: Solo ruoli specifici

en: Not found
it: Non trovato

en: Search Item
it: Cerca elemento

en: View Items
it: Visualizza elementi

en: View Item
it: Visualizza elemento

en: Update Item
it: Aggiorna elemento

en: Edit Item
it: Modifica elemento

en: New Item
it: Nuovo elemento

en: Add New Item
it: Aggiungi nuovo elemento

en: All Items
it: Tutti gli elementi

en: Parent Item:
it: Elemento genitore:

en: Item Attributes
it: Attributi elemento

en: GDPR Applied
it: GDPR applicato

en: This field must contain less than %s characters
it: Questo campo deve contenere meno di %s caratteri

en: This field must contain at least %s characters
it: Questo campo deve contenere almeno %s caratteri

en: This action is not allowed in backend.
it: Questa azione non è consentita nel backend.

en: Password is required
it: È richiesta una password

en: Change image orientation
it: Cambia l'orientamento dell'immagine

en: Profile photo
it: Foto del profilo

en: Edit template
it: Modifica template

en: Your personal data has been deleted.
it: I tuoi dati personali sono stati eliminati.

en: Download Personal Data
it: Scarica i dati personali

en: Updated successfully
it: Aggiornato con successo

en: Form #%s
it: Modulo #%s

en: You have no permission to delete this file
it: Non hai il permesso di eliminare questo file

en: You have no permission to edit this user
it: Non hai il permesso di modificare questo utente

en: Please enter a valid %s profile URL
it: Inserisci un URL del profilo %s valido

en: Date Submitted
it: Data di invio

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: First page
it: Prima pagina

en: Something went wrong with AJAX request...
it: Qualcosa è andato storto con la richiesta AJAX...

en: Wrong AJAX response...
it: Risposta AJAX errata...

en: Upgrade Process Started...
it: Aggiornamento avviato...

en: <strong>Age:</strong>&nbsp;{value} years old
it: <strong>Età:</strong>&nbsp;{value} anni

en: Last & First name
it: Cognome e nome

en: The password you entered is incorrect.
it: La password inserita non è corretta.

en: Wrong request.
it: Richiesta errata.

en: Request data erase
it: Richiedi la cancellazione dei dati

en: Enter your current password to confirm the erasure of your personal data.
it: Inserisci la tua password per confermare la cancellazione dei tuoi dati personali.

en: You can request erasing of the data that we have about you.
it: Puoi richiedere la cancellazione dei dati che abbiamo su di te.

en: Erase of your data
it: Cancella i tuoi dati

en: You must enter a password
it: Devi inserire una password

en: Enter your current password to confirm a new export of your personal data.
it: Inserisci la tua password per confermare l'esportazione dei tuoi dati personali.

en: You can request a file with the information that we believe is most relevant and useful to you.
it: Puoi richiedere un file con le informazioni che riteniamo più pertinenti e utili per te.

en: Download your data
it: Scarica i tuoi dati

en: Wrong path
it: Percorso errato

en: Wrong data
it: Dati errati

en: Settings successfully upgraded
it: Impostazioni aggiornate correttamente

en: If not checked always shown
it: Mostra sempre se non selezionato

en: Select what email notifications you want to receive
it: Seleziona quali email di notifica desideri ricevere

en: %s - wrong conditions.
it: %s - condizioni errate.

en: E-mail( Not Unique )
it: Email (non unica)

en: Not rated yet!
it: Non ancora valutato!

en: Cancel this rating!
it: Annulla questa valutazione!

en: Are you sure that you want to delete this user?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo utente?

en: Remove all filters
it: Rimuovi tutti i filtri

en: Remove filter
it: Rimuovi filtro

en: More filters
it: Altri filtri

en: Sort by:
it: Ordina per:

en: Search:
it: Cerca:

en: of
it: di

en: <strong>Age:</strong>&nbsp;{min_range} - {max_range} years old
it: <strong>Età:</strong>&nbsp;{min_range} - {max_range} anni

en:  stars
it:  stelle

en: User Registered
it: Utente registrato

en: Age
it: Età

en: Last name
it: Cognome

en: List
it: Elenco

en: Grid
it: Griglia

en: Profile Photo is required.
it: La foto del profilo è obbligatoria.

en: Original size
it: Dimensione originale

en: Delete Group
it: Elimina gruppo

en: (no title)
it: (senza titolo)

en: Use custom Date format
it: Usa un formato data personalizzato

en: Sorting
it: Ordinamento

en: Profile Cover Size
it: Dimensione della copertina profilo

en: Add New Filter
it: Aggiungi nuovo filtro

en: Expand the filter bar by default
it: Espandi la barra dei filtri per impostazione predefinita

en: User Roles that can use filters
it: Ruoli utente che possono usare i filtri

en: Default view type
it: Tipo di vista predefinito

en: Show results only after search/filtration
it: Mostra i risultati solo dopo la ricerca / filtraggio

en: Enable custom sorting
it: Abilita l'ordinamento personalizzato

en: Cover Photo Size
it: Dimensione foto copertina

en: Update Profile
it: Aggiorna profilo

en: 10 stars rating system
it: Sistema di valutazione a 10 stelle

en: 5  stars rating system
it: Sistema di valutazione a 5 stelle

en: Rating System
it: Sistema di valutazione

en: Can user edit this field?
it: L'utente può modificare questo campo?

en: Is this field required?
it: Questo campo è obbligatorio?

en: Only specific member roles
it: Solo ruoli membri specifici

en: Only visible to profile owner and specific roles
it: Visibile solo al proprietario del profilo e a ruoli specifici

en: Placeholder
it: Segnaposto

en: Label
it: Etichetta

en: Meta Key
it: Chiave meta

en: Unique ID
it: ID univoco

en: Edit Choices
it: Modifica scelte

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Minimum length
it: Lunghezza minima

en: Maximum Number
it: Numero massimo

en: Minimum Number
it: Numero minimo

en: Maximum allowed words
it: Parole massime consentite

en: Maximum number of entries
it: Numero massimo di voci

en: Minimum number of selections
it: Numero minimo di selezioni

en: Maximum number of selections
it: Numero massimo di selezioni

en: Allow multiple selections
it: Permetti selezioni multiple

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Textarea Height
it: Altezza dell'area di testo

en: Maximum Size in bytes
it: Dimensione massima in byte

en: Allowed File Types
it: Tipi di file consentiti

en: Allowed Image Types
it: Tipi di immagine consentiti

en: Enter Shortcode
it: Inserisci shortcode

en: Specific Date Range
it: Intervallo specifico di date

en: Fixed Number of Years
it: Numero fisso di anni

en: Set Date Range
it: Imposta intervallo di date

en: YYYY/MM/DD
it: DD/MM/YYYY

en: Years Selection
it: Selezione anni

en: Saturday
it: Sabato

en: Friday
it: Venerdì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Monday
it: Lunedì

en: Sunday
it: Domenica

en: Show years only
it: Mostra solo anni

en: Show full date
it: Mostra data completa

en: Time Format
it: Formato orario

en: e.g. 30, 60, 120
it: es. 30, 60, 120

en: Time Intervals (in minutes)
it: Intervalli di tempo (in minuti)

en: Automatically add a confirm password field?
it: Aggiungere automaticamente un campo di conferma password?

en: Same window
it: Stessa finestra

en: Open in new window
it: Apri in una nuova finestra

en: Color
it: Colore

en: Icon Color
it: Colore icona

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Border Color
it: Colore del bordo

en: Border Radius
it: Raggio del bordo

en: Border
it: Bordo

en: Margin
it: Margine

en: Padding
it: Spaziatura interna

en: Optional Text
it: Testo facoltativo

en: Thickness (in pixels)
it: Spessore (in pixel)

en: CSS Class
it: Classe CSS

en: Icon
it: Icona

en: Custom Action
it: Azione personalizzata

en: View everywhere
it: Visualizza ovunque

en: Visibility
it: Visibilità

en: Upgrade user roles...
it: Aggiorna ruoli utente...

en: Roles was upgraded successfully
it: I ruoli sono stati aggiornati correttamente

en: There was an error with this license key: %s%s. Please <a href="%s">contact our support team</a>.
it: Si è verificato un errore con questa chiave di licenza: %s%s. <a href="%s">Contatta il nostro team di supporto</a>.

en: Only the owner
it: Solo il proprietario

en: Members only
it: Solo i membri

en: Guests only
it: Solo gli ospiti

en: Anyone
it: Chiunque

en: Disable Profile Photo Upload
it: Disabilita il caricamento della foto profilo

en: Security Issue
it: Problema di sicurezza

en: Your set password
it: La tua password impostata

en: 2.0 version
it: Versione 2.0

en: 1.0 version
it: Versione 1.0

en: This controls the REST API version, we recommend to use the last version
it: Questo controlla la versione dell'API REST, si consiglia di utilizzare l'ultima versione

en: REST API version
it: Versione REST API

en: Default Value
it: Valore predefinito

en: Default Rating
it: Valutazione predefinita

en: Default Time
it: Orario predefinito

en: You may use all PHP compatible date formats such as: 2020-02-02, 02/02/2020, yesterday, today, tomorrow, next monday, first day of next month, +3 day
it: Puoi utilizzare tutti i formati di date compatibili con PHP come: 2020-02-02, 02/02/2020, ieri, oggi, domani, lunedì prossimo, primo giorno del mese successivo, +3 giorno

en: Default Date
it: Data predefinita

en: Default Text
it: Testo predefinito

en: Field was upgraded successfully
it: Il campo è stato aggiornato con successo

en: You may get more details about email notifications customization <a href="%s">here</a>
it: Puoi ottenere maggiori dettagli sulla personalizzazione delle notifiche tramite email <a href="%s">qui</a>

en: Check this box if you would like to use Ultimate Member blocks in Gutenberg editor. Important some themes have the conflicts with Gutenberg editor.
it: Spunta questa casella se vuoi usare i blocchi di Ultimate Member nell'editor Gutenberg. Importante, alcuni temi generano dei conflitti con l'editor Gutenberg.

en: Enable Gutenberg Blocks
it: Abilita i blocchi Gutenberg

en: Select Users
it: Seleziona utenti

en: Select Tab
it: Seleziona scheda

en: Account Tab
it: Scheda account

en: Select Directories
it: Seleziona le directory

en: Select Forms
it: Seleziona i moduli

en: Password is required to save account data.
it: La password è richiesta per salvare i dati dell'account.

en: Password is required?
it: La password è richiesta?

en: You have the latest updates.
it: Hai gli ultimi aggiornamenti.

en: Ultimate Member Blocks
it: Blocchi Ultimate Member

en: Check this box if you would like to disable Ultimate Member user's cache.
it: Spunta questa casella se vuoi disabilitare la cache utente di Ultimate Member.

en: Disable Cache User Profile
it: Disabilita cache del profilo utente

en: Show global default message
it: Mostra messaggio globale predefinito

en: Hide block
it: Nascondi il blocco

en: What roles can access this block?
it: Quali ruoli possono accedere a questo blocco?

en: Restrict access?
it: Limita accesso?

en: This is the message shown to users that do not have permission to view the block's content
it: Questo è il messaggio mostrato agli utenti che non hanno l'autorizzazione per visualizzare il contenuto del blocco

en: e.g. New Registration Form
it: es. Nuovo modulo di registrazione

en: e.g. Member Directory
it: es. Directory dei membri

en: View Pricing
it: Visualizza i prezzi

en: <strong>All Access Pass</strong> – Get access to all Ultimate Member extensions at a significant discount with our All Access Pass.
it: <strong>Tutto incluso</strong> - Ottieni l'accesso a tutte le estensioni di Ultimate Member ad un prezzo vantaggioso con l'offerta All Access Pass.

en: Create Pages
it: Crea pagine

en: Your password reset link appears to be invalid. Please request a new link below.
it: Il tuo link per reimpostare la password non sembra essere valido. Richiedi un nuovo link di seguito.

en: Your password reset link has expired. Please request a new link below.
it: Il tuo link per reimpostare la password è scaduto. Richiedi un nuovo link di seguito.

en: Invalid nonce
it: Nonce non valido

en: Upload File
it: Carica file

en: Please update extension <strong>"%s"</strong> to the latest version.
it: Aggiorna l'estensione <strong>"%s"</strong> all'ultima versione.

en: Purge temp files dir...
it: Svuoto la cartella dei file temporanei...

en: Temporary dir was purged successfully
it: La cartella dei file temporanei è stata svuotata con successo

en: Edit profile
it: Modifica profilo

en: Shows the search member form.
it: Mostra il modulo di ricerca membri.

en: Logged In Users
it: Utenti connessi

en: Logged Out Users
it: Utenti disconnessi

en: Ultimate Member Menu Settings
it: Impostazioni menu Ultimate Member

en: Your choosed %s
it: Hai scelto %s

en: This field is required
it: Questo campo è obbligatorio

en: You do not have permission to make this action.
it: Non sei autorizzato a eseguire questa azione.

en: &mdash; No role for Ultimate Member &mdash;
it: &mdash; Nessun ruolo per Ultimate Member &mdash;

en: Ultimate Member Role
it: Ruolo Ultimate Member

en: This file type is not recognized.
it: Questo tipo di file non è riconosciuto.

en: Your image is invalid!
it: La tua immagine non è valida!

en: You are already registered
it: Sei già registrato

note: translators: %s: support forums URL
en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with %s or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, please try the <a href="%s">support forums</a>.
it: Si è verificato un errore inaspettato. Qualcosa è andato storto con %s o con la configurazione di questo server. Se riscontrerai altri problemi, prova il <a href="%s">forum di supporto</a>.

en: Invalid file ownership
it: Proprietà del file non valida

en: Add translation to %s
it: Aggiungi traduzione per %s

en: Edit the %s translation
it: Modifica la traduzione %s

en: Enter a bit about yourself...
it: Scrivi qualcosa di te...

en: Please provide a meta key
it: Inserisci una chiave meta

en: Cheatin&#8217; huh?
it: Vuoi barare, eh?

en: Correct folder name is <strong>"%s"</strong>
it: Il nome corretto della cartella è <strong>"%s"</strong>

en: Sorry, but this version of <strong>%s</strong> does not work with extension <strong>"%s" %s</strong> version.
it: Questa versione di <strong>%s</strong> è incompatibile con la versione %s dell'estensione <strong>"%s"</strong>.

en: Please update <strong>%s</strong> to the latest version.
it: Aggiorna <strong>%s</strong> all'ultima versione.

en: Account Updated Email
it: Indirizzo email dell'account aggiornato

en: Your account is pending review
it: Il tuo account è in attesa di revisione

en: Members
it: Membri

en: Check All
it: Seleziona tutto

en: Uncheck All
it: Deseleziona tutto

en: Enter Title Here
it: Inserisci il titolo qui

en: User Role <strong>Updated</strong> Successfully.
it: Ruolo utente <strong>aggiornato</strong> con successo.

en: User Role <strong>Added</strong> Successfully.
it: Ruolo utente <strong>aggiunto</strong> con successo.

en: Edit Role
it: Modifica ruolo

en: Add New Role
it: Aggiungi nuovo ruolo

en: Role already exists!
it: Ruolo già esistente!

en: Title is empty!
it: Il titolo è vuoto!

en: Create Role
it: Crea ruolo

en: Update Role
it: Modifica ruolo

en: The higher the number, the higher the priority
it: Più alto è il numero, più alta è la priorità

en: Role Priority
it: Priorità ruolo

en: Finish
it: Termina

en: %s does not send any user data outside of your site by default.
it: %s non invia alcun dato utente al di fuori del tuo sito come impostazione predefinita.

en: Where we send your data
it: Dove spediamo i tuoi dati

en: If syncing data to a 3rd party service (e.g Mailchimp via our MailChimp extension), data is retained there until unsubscribed or deleted.
it: Se sincronizzi i dati con servizi di terze parti (es. Mailchimp attraverso la nostra estensione), i dati vengono conservati fino all'interruzione del servizio o alla cancellazione.

en: Data can be exported or removed upon users request via the existing WordPress data exporter or eraser.
it: I dati possono essere esportati o rimossi su richiesta degli utenti attraverso le funzioni di esportazione o rimozione di WordPress.

en: Registered user information is retained in your website’s database indefinitely.
it: Le informazioni dell'utente registrato vengono conservate nel database del tuo sito web a tempo indeterminato.

en: How long we retain your data
it: Per quanto tempo conserviamo i tuoi dati

en: Via these forms you are collecting personal data from your users.
it: Attraverso questi moduli stai raccogliendo dati personali dai tuoi utenti.

en: What personal data we collect and why we collect it
it: Quali dati personali raccogliamo e perché li raccogliamo

en: Please confirm your acceptance of our privacy policy
it: Conferma di aver accettato la nostra privacy policy

en: Error Text
it: Testo di errore

en: Please confirm that you agree to our privacy policy
it: Conferma di essere d'accordo con la nostra privacy policy

en: Hide privacy policy
it: Nascondi privacy policy

en: Show privacy policy
it: Mostra la privacy policy

en: Content
it: Contenuto

en: Enable on this form
it: Abilita in questo modulo

en: Select page
it: Seleziona pagina

en: Add New Field
it: Aggiungi nuovo campo

en: Set the profile photo size in pixels here
it: Imposta qui la dimensione della foto del profilo in pixel

en: More Details
it: Maggiori dettagli

en: Get this Add on
it: Ottieni questo add-on

en: Free
it: Gratuito

en: Add New Custom Field
it: Aggiungi nuovo campo personalizzato

en: Get latest versions
it: Ottieni le ultime versioni

en: Get all Products...
it: Ottieni tutti i prodotti...

en: Upgrade Woocommerce Products...
it: Aggiorna i prodotti Woocommerce...

en: There are
it: Ci sono

en:  users...
it:  utenti...

en: Email Templates was upgraded successfully
it: I template delle email sono stati aggiornati correttamente

en: Forums are ready for upgrade
it: I forum sono pronti per l'aggiornamento

en: Menus settings was upgraded successfully
it: Le impostazioni dei menu sono state aggiornate con successo

en: Settings was upgraded successfully
it: Impostazioni aggiornate con successo

en: Users from %s to %s was upgraded successfully...
it: Gli utenti da %s a %s sono stati aggiornati con successo...

en: Styles was upgraded successfully
it: Gli stili sono stati aggiornati con successo

en: Priority
it: Priorità

en: Role ID
it: ID ruolo

en: Role
it: Ruolo

en: Are you sure you want to delete this role?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo ruolo?

en: Edit
it: Modifica

en: Roles
it: Ruoli

en: Recipient(s)
it: Destinatario(i)

en: Email Notifications
it: Notifiche email

en: Email Notification
it: Notifica email

en: Member
it: Membro

en: not found.
it: non trovato.

en: items
it: elementi

en: item
it: elemento

en: Run
it: Esegui

en: %s - Upgrade Process
it: %s - Processo di aggiornamento

en: empty
it: vuoto

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: %s is a major update, and we highly recommend creating a full backup of your site before updating.
it: %s è un aggiornamento importante e consigliamo vivamente di creare un backup completo del tuo sito prima di effettuare l'aggiornamento.

en: Re-Activate
it: Riattiva

en: Your license key expires on %s.
it: La tua chiave della licenza scade il %s.

en: License key never expires.
it: La chiave della licenza non scade mai.

en: There was an error with this license key: %s. Please <a href="%s">contact our support team</a>.
it: Si è verificato un errore con questa chiave di licenza: %s. <a href="%s">Contatta il nostro team di supporto</a>.

en: Your license key has reached its activation limit. <a href="%s">View possible upgrades</a> now.
it: La tua chiave di licenza ha raggiunto il limite di attivazioni. <a href="%s">Visualizza i possibili aggiornamenti</a> ora.

en: This appears to be an invalid license key for %s.
it: Questa sembra essere una chiave di licenza non valida per %s.

en: Invalid license. Please <a href="%s" target="_blank">visit your account page</a> and verify it.
it: Licenza non valida. <a href="%s" target="_blank">Visita la pagina del tuo account</a> e verificala.

en: Your license key has been disabled. Please <a href="%s" target="_blank">contact support</a> for more information.
it: La tua chiave di licenza è stata disabilitata. <a href="%s" target="_blank">Contatta il supporto</a> per maggiori informazioni.

en: Your license key expired on %s. Please <a href="%s" target="_blank">renew your license key</a>.
it: La tua chiave di licenza è scaduta il %s. <a href="%s" target="_blank">Rinnova la tua chiave di licenza</a>.

en: Ultimate Member - Settings
it: Ultimate Member - Impostazioni

en: Check this box if you would like Ultimate Member to completely remove all of its data when the plugin/extensions are deleted.
it: Seleziona questa casella se vuoi eliminare completamente tutti i dati di UM quando il plugin/estensione viene eliminato.

en: Remove Data on Uninstall?
it: Rimuovere dati alla disinstallazione?

en: Other
it: Altro

en: Restricted Access Message
it: Messaggio di accesso limitato

en: Pages
it: Pagine

note: translators: %s: Page title
en: %s page
it: Pagina %s

en: Wrong Data
it: Dati errati

en: Wrong Nonce
it: Nonce errato

en: Provide Feedback
it: Fornisci un feedback

en: Leave Review
it: Lascia una recensione

en: I don't like the plugin
it: Non mi piace il plugin

en: It's good but could be better
it: È buono ma potrebbe essere migliore

en: I love it!
it: Lo adoro!

en: Hey there! It's been one month since you installed %s. How have you found the plugin so far?
it: Ehi, ciao! È passato un mese da quando hai installato %s. Come avete hai il plugin finora?

en: No thanks
it: No grazie

en: Try again later. You can run this action once daily.
it: Riprova più tardi. Puoi eseguire questa azione una volta al giorno.

en: Enable/disable multiple selections for this field
it: Abilita/disabilita selezioni multiple per questo campo

en: This is the required spacing in pixels. e.g. 20px
it: Questa è la spaziatura richiesta in pixel. es. 20px

en: The height of textarea in pixels. Default is 100 pixels
it: L'altezza dell'area di testo in pixel. Il valore predefinito è 100 pixel

en: The maximum size for image that can be uploaded through this field. Leave empty for unlimited size.
it: La dimensione massima per l'immagine che può essere caricata attraverso questo campo. Lascia vuoto per dimensioni illimitate.

en: The text that appears on the button. e.g. Upload
it: Il testo che appare sul pulsante. Es. Carica

en: This decides which years should be shown relative to today date
it: Questo decide quali anni dovrebbero essere mostrati rispetto alla data odierna

en: Number of years available for the date selection. Default to last 50 years
it: Numero di anni disponibili per la selezione. L'impostazione predefinita è 50 anni

en: This is the line-style of divider
it: Questo è lo stile di linea del divisore

en: Choose the border style
it: Scegli lo stile del bordo

en: Set border for this section
it: Imposta il bordo per questa sezione

en: Set margin for this section
it: Imposta il margine per questa sezione

en: Set padding for this section
it: Imposta la spaziatura interna per questa sezione

en: This is the width in pixels, e.g. 4 or 2, etc
it: Questa è la larghezza in pixel, es. 4 o 2, ecc

en: Publish
it: Pubblica

en: Custom message
it: Messaggio personalizzato

en: Redirect user
it: Reindirizza utente

en: Logged in users
it: Utenti connessi

en: Logged out users
it: Utenti disconnessi

en: Terms&Conditions Agreement
it: Accordo su termini e condizioni

en: Verified Account
it: Account verificato

en: Last Login Timestamp
it: Ora dell'ultimo accesso

en: Account Status
it: Stato dell'account

en: Privacy Policy
it: Privacy policy

en: Select media
it: Seleziona media

en: No Icon
it: Nessuna icona

en: Choose Icon
it: Scegli icona

en: Select
it: Seleziona

en: Add new rule
it: Aggiungi nuova regola

note: Description of the plugin
en: The easiest way to create powerful online communities and beautiful user profiles with WordPress
it: Il modo più facile per creare potenti community online e bellissimi profili utente con WordPress

en: Allow users to choose If they want to stay signed in even after closing the browser. If you do not show this option, the default will be to not remember login session.
it: Permetti agli utenti di selezionare se restare collegati alla chiusura del browser. Se non mostrata questa opzione, l'impostazione predefinita è di non ricordare la sessione.

en: Show "Remember Me"
it: Mostra "Ricordami"

en: Switch on/off the forgot password link in login form
it: Attiva/disattiva il collegamento "password dimenticata" nel modulo di accesso

en: Login Forgot Password Link
it: Link Password dimenticata

en: Login Secondary Button URL
it: URL secondo pulsante accesso

en: Login Secondary Button Text
it: Testo pulsante secondario di accesso

en: Login Secondary Button
it: Pulsante secondario di accesso

en: Login Primary Button Text
it: Testo pulsante principale di accesso

en: This controls the display of field icons in the login form
it: Qui controlli come mostrare le icone nel modulo accesso

en: Login Field Icons
it: Icone dei campi Login

en: Login Shortcode Alignment
it: Allineamento shortcode accesso

en: Login Maximum Width
it: Larghezza massima accesso

en: This will be the default template to output login
it: Questo è il modello predefinito per l'accesso

en: Login Default Template
it: Modello predefinito accesso

en: This will be the default role assigned to users registering thru registration form
it: Ruolo predefinito assegnato agli utenti che si registrano dal modulo registrazione

en: Registration Default Role
it: Ruolo predefinito registrazione

en: You can replace default link for this button by entering custom URL
it: Puoi sostituire il link predefinito per questo pulsante inserendo un URL personalizzato

en: Registration Secondary Button URL
it: URL pulsante secondario di registrazione

en: The text that is used for the secondary button text
it: Il testo che viene utilizzato per il testo del pulsante secondario

en: Registration Secondary Button Text
it: Testo pulsante secondario di registrazione

en: Registration Secondary Button
it: Pulsante secondario di registrazione

en: The text that is used for primary button text
it: Il testo che viene utilizzato per il testo pulsante principale

en: Registration Primary Button Text
it: Testo pulsante principale di registrazione

en: This controls the display of field icons in the registration form
it: Qui controlli come mostrare le icone nel modulo registrazione

en: Registration Field Icons
it: Campi icone registrazione

en: Registration Shortcode Alignment
it: Allineamento shortcode registrazione

en: The maximum width this shortcode can take from the page width
it: La larghezza massima questo shortcode può prendere dalla larghezza della pagina

en: Registration Maximum Width
it: Larghezza massima registrazione

en: This will be the default template to output registration
it: Questo è il modello predefinito per la registrazione

en: Registration Default Template
it: Modello predefinito registrazione

en: Profile Menu
it: Menu profilo

en: Enable menu icons in desktop view
it: Abilita icone menu nella visualizzazione desktop

en: This will be the default tab on user profile page
it: Questo è il tab predefinito nella pagina del profilo utente

en: Profile menu default tab
it: Scheda predefinita menu profilo

en: Choose user roles...
it: Scegli ruoli utente...

en: Select the the user roles allowed to view this tab.
it: Seleziona i ruoli utente che possono vedere questa scheda.

en: Allowed roles
it: Ruoli permessi

note: translators: %s: Tab title
en: Select which users can view this tab.
it: Seleziona quali utenti possono vedere questa scheda.

note: translators: %s: Tab title
en: Who can see %s Tab?
it: Chi può vedere la scheda %s?

note: translators: %s: Tab title
en: %s Tab
it: Scheda %s

en: Enable profile menu
it: Abilita menu profilo

en: Switch on/off the emoticon (sad face) that appears above the message
it: Attiva/disattiva l'emoticon (faccia triste) che appare sopra il messaggio

en: Show the emoticon
it: Mostra emoticon

en: Switch on/off the custom message that appears when the profile is empty
it: Attiva/disattiva il messaggio personalizzato che appare quando il profilo è vuoto

en: Show a custom message if profile is empty
it: Mostra messaggio personalizzato se il profilo è vuoto

en: For incompatible themes, please make the menu open from left instead of bottom by default.
it: Per temi non compatibili, apri il menu da sinistra in basso come predefinito.

en: Profile Header Menu Position
it: Posizione Menu nella testata del profilo

en: Maximum number of characters to allow in user description field in header.
it: Numero massimo di caratteri consentiti nel campo descrizione utente nell'intestazione.

en: User description maximum chars
it: Numero massimo di caratteri per la descrizione utente

en: Switch on/off to enable/disable support for html tags on user description.
it: Accendi/spegni per abilitare/disabilitare il supporto per i tag html nella descrizione utente.

en: Enable HTML support for user description
it: Abilita il supporto html per la descrizione utente

en: Switch on/off the user description on profile header
it: Attiva/disattiva la descrizione dell'utente nella testata del profilo

en: Show user description in header
it: Mostra la descrizione dell'utente nella testata

en: Switch on/off the social links on profile header
it: Attiva/disattiva i collegamenti ai social nella testata del profilo

en: Show social links in profile header
it: Mostra i collegamenti ai social nella testata del profilo

en: Switch on/off the user name on profile header
it: Attiva/disattiva il nome utente nella testata del profilo

en: Show display name in profile header
it: Mostra nome nella testata del profilo

en: Display field icons for related user meta fields in header or not
it: Visualizzare icone campo per campi meta utente correlati nell'intestazione o meno

en: Profile Header Meta Text Icon
it: Intestazione Profilo icona testo meta

en: Choose global ratio for cover photos of profiles
it: Scegli il rapporto globale per la foto copertina dei profili

en: Profile Cover Ratio
it: Rapporto foto copertina

en: Switch on/off the profile cover photos
it: Accendere/spegnere la foto copertina

en: Profile Cover Photos
it: Foto copertina

en: The global default of profile photo size. This can be overridden by individual form settings
it: Impostazione globale predefinita delle dimensioni della foto profilo. Questo può essere sovrascritto nelle impostazioni dei sIngoli moduli

en: You can change the default cover photo globally here. Please make sure that the default cover is large enough and respects the ratio you are using for cover photos.
it: Puoi cambiare la foto copertina predefinita. Per favore assicurati che la foto  predefinita, rispetti il rapporto che usi per le foto copertina.

en: Default Cover Photo
it: Foto copertina predefinita

en: You can change the default profile picture globally here. Please make sure that the photo is 300x300px.
it: Qui puoi cambiare l'immagine del profilo predefinita. Assicurati che la foto sia 300x300px.

en: Default Profile Photo
it: Foto profilo predefinita

en: The text that is used for cancelling update profile button
it: Testo utilizzato nel bottone per annullare Aggiorna profilo

en: Profile Secondary Button Text
it: Testo secondo pulsante del profilo

en: Switch on/off the secondary button display in the form
it: Attiva/disattiva la visualizzazione del secondo pulsante nel modulo

en: Profile Secondary Button
it: Pulsante secondario del profilo

en: The text that is used for updating profile button
it: Testo utilizzato nel pulsante aggiorna profilo

en: Profile Primary Button Text
it: Testo pulsante principale del profilo

en: Turn off
it: Non mostrare

en: Show with label
it: Mostra con etichetta

en: Show inside text field
it: Mostra all'interno del campo

en: This is applicable for edit mode only
it: Questo si applica solo per la modifica

en: Profile Field Icons
it: Icone campi profilo

en: Right aligned
it: Allineato a destra

en: Left aligned
it: Allineato a sinistra

en: Centered
it: Centrato

en: The maximum width of the profile area inside profile (below profile header)
it: Larghezza massima dell'area profilo (sotto l'intestazione del profilo)

en: Profile Area Maximum Width
it: Larghezza massima area profilo

en: Profile Maximum Width
it: Larghezza massima profilo

en: This will be the default template to output profile
it: Questo il modello predefinito per il profilo

en: Profile Default Template
it: Modello predefinito del profilo

en: Profile
it: Profilo

en: Show an asterisk for required fields
it: Mostra asterisco per i campi obbligatori

en: General
it: Generale

en: Appearance
it: Aspetto

en: This will be used in the meta description that is available for search-engines.
it: Questo verrà utilizzato nella descrizione disponibile per i motori di ricerca.

en: User Profile Dynamic Meta Description
it: Descrizione dinamica profilo utente

en: This is the title that is displayed on a specific user profile
it: Questo è il titolo visualizzato su uno specifico profilo utente

en: User Profile Title
it: Titolo profilo utente

en: This will be the minimum width for cover photo uploads
it: Questa sarà la larghezza minima per il caricamento di foto copertina

en: Cover Photo Minimum Width (px)
it: Larghezza minima immagine di copertina (px)

en: Any image upload above this width will be resized to this limit automatically.
it: Qualsiasi immagine caricata che supera questa larghezza verrà ridimensionata automaticamente a questo limite.

en: Image Upload Maximum Width (px)
it: Larghezza Massima Immagine Caricamento (px)

en: Quality is used to determine quality of image uploads, and ranges from 0 (worst quality, smaller file) to 100 (best quality, biggest file). The default range is 60.
it: La qualità è usata per determinare la qualità delle immagini caricate, e i valori vanno da 0 (peggiore qualità, file più piccolo) a 100 (migliore qualità, file più grande). Il valore predefinito è 60.

en: Image Quality
it: Qualità immagine

en: Here you can define which thumbnail sizes will be created for each cover photo upload.
it: Qui è possibile definire le dimensioni delle miniature da creare per ogni foto copertina caricata.

en: Cover Photo Thumbnail Sizes (px)
it: Dimensione Anteprima Foto Copertina (bytes)

en: Add New Size
it: Aggiungi nuova dimensione

en: Here you can define which thumbnail sizes will be created for each profile photo upload.
it: Qui è possibile definire le dimensioni delle miniature da creare per ogni foto profilo caricata.

en: Profile Photo Thumbnail Sizes (px)
it: Dimensione anteprima foto profilo (byte)

en: Sets a maximum size for the uploaded cover
it: Imposta una dimensione massima per la foto copertina

en: Cover Photo Maximum File Size (bytes)
it: Dimensione massima del file foto copertina (byte)

en: Sets a maximum size for the uploaded photo
it: Imposta una dimensione massima per la foto profilo

en: Profile Photo Maximum File Size (bytes)
it: Massima Dimensione File Foto Profilo (bytes)

en: Uploads
it: Caricamenti

en: Whether to receive notification when an account is deleted
it: Invia una email di notifica quando un account viene eliminato

en: Account Deletion Notification
it: Notifica eliminazione account

en: Whether to receive notification when an account needs admin review
it: Invia una email di notifica quando un account necessita la revisione di un amministratore

en: Account Needs Review Notification
it: Notifica richiesta revisione account

en: This is the content of the e-mail
it: Questo è il contenuto dell'email

en: New User Notification
it: Notifica nuovo utente

en: Admin E-mail Address
it: Indirizzo email amministratore

en: Password Changed Email
it: Email password cambiata

en: Whether to send an email when users changed their password (Recommended, please keep on)
it: Invia questa email quando gli utenti cambiano la loro password (raccomandato)

en: Password Reset Email
it: Email password reimpostata

en: Whether to send the user an email when his account is deleted
it: Invia questa email quando un account utente viene eliminato

en: Account Deleted Email
it: Email account eliminato

en: Whether to send the user an email when his account is deactivated
it: Inva questa email quando un account utente viene disattivato

en: Account Deactivated Email
it: Email account disattivato

en: Whether to send the user an email when his account is rejected
it: Invia questa email quando un account utente viene rifiutato

en: Account Rejected Email
it: Email account respinto

en: Whether to send the user an email when his account is approved
it: Invia questa email quando l'account utente viene approvato

en: Account Approved Email
it: Email account approvato

en: Whether to send the user an email when his account needs admin review
it: Invia questa email quando un account utente necessita la revisione di un amministratore

en: Whether to send the user an email when his account needs e-mail activation
it: Inva questa email quando l'utente deve attivare il suo account con la conferma email

en: Account Activation Email
it: Email attivazione account

en: Message Body
it: Corpo messaggio

en: This is the subject line of the e-mail
it: Questa è la riga oggetto dell'email

en: Subject Line
it: Linea oggetto

en: Whether to send the user an email when his account is automatically approved
it: Invia una email quando l'account utente è automaticamente approvato

en: Account Welcome Email
it: Email benvenuto

en: Use HTML for E-mails?
it: Utilizzare HTML per le email?

en: e.g. admin@companyname.com
it: es. admin@companyname.com

en: Mail appears from address
it: Mail appare dall'indirizzo

en: e.g. Site Name
it: es. Nome del sito

en: Mail appears from
it: Mail appare da

en: This option lets you specify blacklist of words to prevent anyone from signing up with such a word as their username
it: Questa opzione consente di specificare una lista nera di parole per impedire a chiunque di utilizzarla come loro nome utente

en: This will block the specified e-mail addresses from being able to sign up or sign in to your site. To block an entire domain, use something like *@domain.com
it: Questo bloccherà gli indirizzi email specificati dall'essere in grado di iscriversi o effettuare il login al tuo sito. Per bloccare un intero dominio, usare qualcosa come *@domain.com

en: Set the maximum reset password limit. If reached the maximum limit, user will be locked from using this.
it: Imposta il limite massimo di reset password. Se viene raggiunto il limite massimo, non verrà più permesso all'utente di usare questa funzione.

en: Reset Password Limit
it: Limite Reset Password

en: Enable the Reset Password Limit?
it: Abilita il limite reset password?

en: Custom URL
it: URL personalizzato

en: Allow Category pages to be accessible
it: Permetti l'accesso alla pagine Categoria

en: Allow Homepage to be accessible
it: Permetti l'accesso alla Homepage

en: Add New URL
it: Aggiungi nuovo URL

en: Here you can exclude URLs beside the redirect URI to be accessible to everyone
it: Qui si può escludere URLs accanto al URI di reindirizzamento per essere accessibile a tutti

en: Exclude the following URLs
it: Escludi i seguenti URL

en: A logged out user will be redirected to this url If he is not permitted to access the site
it: Un utente disconnesso verrà reindirizzato a questa URL se non gli è consentito di accedere al sito

en: Custom Redirect URL
it: URL reindirizzamento personalizzato

en: Global Site Access
it: Accesso globale al sito

en: Access
it: Accesso

en: Require a strong password?
it: Richiede password complessa?

en: Whether to allow users changing their profile visibility from member directory in account page.
it: Se permettere agli utenti di cambiare la visibilità del loro profilo nella directory dei membri nella pagina dell'account.

en: Allow users to hide their profiles from directory
it: Permetti agli utenti di nascondere il loro profilo dalla cartella

en: Whether to allow users changing their email in account page.
it: Se permettere agli utenti di cambiare la loro email nella pagina account.

en: Allow users to change e-mail
it: Permetti agli utenti di cambiare l'email

en: Require first and last name?
it: Richiedi nome e cognome?

en: Require First & Last Name
it: Richiedi nome e cognome

en: Whether to allow users changing their first and last name in account page.
it: Se permettere agli utenti di cambiare il proprio nome e cognome dalla pagina dell'account.

en: Disable First & Last Name fields
it: Disabilita i campi Nome e Cognome

en: Whether to enable these fields on the user account page by default or hide them.
it: Attivare o nascondere questi campi nella pagina dell'account utente per impostazione predefinita.

en: Add a First & Last Name fields
it: Aggiungi campi nome e cognome

en: Account Deletion Custom Text
it: Testo personalizzato eliminare account

en: Enable/disable the Delete account tab in account page
it: Abilita / disabilita la tab Elimina aacount nella pagina account

en: Delete Account Tab
it: Tab Elimina account

en: Enable/disable the Notifications account tab in account page
it: Abilita/disabilita la scheda delle notifiche nella pagina account

en: Notifications Account Tab
it: Tab Notifiche account

en: Enable/disable the Privacy account tab in account page
it: Abilita / disabilita la tab Privacy nella pagina account

en: Privacy Account Tab
it: Tab Privacy account

en: Password Account Tab
it: Tab Password account

en: Do you want to use the plugin default avatar instead of the gravatar default photo (If the user did not upload a custom profile photo / avatar)
it: Vuoi utilizzare gravatar al posto della foto predefinita nel plugin? (Se l'utente non carica una sua foto profilo personalizzata)

en: Use Default plugin avatar as Gravatar's Default avatar
it: Usa l'avatar di default del plugin come avatar default di Gravatar

en: Blank ( a transparent PNG image )
it: Vuoto ( un'immagine PNG trasparente )

en: 404 ( File Not Found response )
it: 404 ( risposta File Non Trovato )

en: Gravatar has a number of built in options which you can also use as defaults
it: Gravatar include un certo numero di opzioni che puoi usare come valori predefiniti

en: Use Gravatar builtin image
it: Usa l'immagine predefinita Gravatar

en: Do you want to use gravatars instead of the default plugin profile photo (If the user did not upload a custom profile photo / avatar)
it: Vuoi utilizzare gravatar al posto della foto predefinita nel plugin? (Se l'utente non carica una sua foto profilo personalizzata)

en: Use Gravatars?
it: Usa Gravatars?

en: Control whether to enable or disable member directories on this site
it: Controlla se abilitare o disabilitare la lista utenti nel sito

en: Enable Members Directory
it: Abilita Lista Membri

en: If enabled, author pages will automatically redirect to the user's profile page
it: Se attivata, reindirizza automaticamente alla pagina del proprio profilo

en: Automatically redirect author page to their profile?
it: Reindirizzare automaticamente l'autore della pagina al suo profilo?

en: Specify the custom field meta key or custom fields seperated by comma that you want to use to display users name on the frontend of your site
it: Specifica metakey personalizzate o campi personalizzati separate da una virgola che vuoi utilizzare per visualizzare il nome degli utenti sul frontend del tuo sito

en: Display Name Custom Field(s)
it: Campo personalizzato nome visualizzato

en: Custom field(s)
it: Campo(i) personalizzato(i)

en: First name only
it: Solo nome

en: First initial of first name & last name
it: Prima lettera Nome & Cognome

en: First name & first initial of last name
it: Nome & prima lettera cognome

en: Last name & first name
it: Cognome & Nome

en: First name & last name
it: Nome & Cognome

en: Default WP Display Name
it: Nome mostrato di default da WP

en: This is the name that will be displayed for users on the front end of your site. Default setting uses first/last name as display name if it exists
it: Questo è il nome che verrà visualizzato per gli utenti sul front-end del tuo sito. L'impostazione di predefinita utilizza nome / cognome come nome visualizzato se esiste

en: User Display Name
it: Visualizza nome utente

en: Select...
it: Seleziona...

en: User ID
it: ID utente

en: First and Last Name with '+'
it: Nome e Cognome con '+'

en: First and Last Name with '-'
it: Nome e Cognome con '-'

en: First and Last Name with '.'
it: Nome e Cognome con '.'

en: Profile Permalink Base
it: Base permalink profilo

en: Choose a page...
it: Scegli una pagina...

note: translators: %s: Page title
en: Add page ID
it: Aggiungi ID pagina

en: Login page
it: Pagina accesso

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
it: Cerca &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
it: Cerca:

en: This user has not created any posts.
it: Questo utente non ha scriitto nessun articolo.

en: You have not created any posts.
it: Non hai scritto nessun articolo.

en: load more posts
it: carica altri articoli

en: %s comments
it: %s commenti

en: 1 comment
it: 1 commento

en: no comments
it: nessun commento

en: %s ago
it: %s fa

en: This user has not made any comments.
it: Questo utente non ha creato nessun commento.

en: You have not made any comments.
it: Non hai inserito alcun commento.

en: load more comments
it: carica più commenti

en: On <a href="%1$s">%2$s</a>
it: Su <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Search Users
it: Cerca Utenti

en: Ultimate Member - Search
it: Ultimate Member - Cerca

en: Membership Inactive
it: Membership Inattiva

en: Membership Rejected
it: Membership Rifiutata

en: Comments
it: Commenti

en: Posts
it: Articoli

en: Search Member Directories
it: Ricerca lista membri

en: You did not create any member directories yet
it: Non hai ancora creato nessuna lista membri

en: Edit Member Directory
it: Modifica lista membri

en: Add New Member Directory
it: Aggiungi nuova lista membri

en: Member Directory
it: Lista membri

en: Search User Roles
it: Cerca ruolo utente

en: You did not create any user roles yet
it: Non hai ancora creato nessun ruolo utente

en: Edit User Role
it: Modifica ruolo utente

en: Add New User Role
it: Aggiungi nuovo ruolo utente

en: User Role
it: Ruolo utente

en: Search Forms
it: Modulo ricerca

en: Nothing found in Trash
it: Non ho trovato nulla nel cestino

en: You did not create any forms yet
it: Non hai ancora creato nessun modulo

en: Edit Form
it: Modifica modulo

en: Add New Form
it: Aggiungi nuovo modulo

en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Form
it: Modulo

en: Default Template
it: Modello predefinito

en: This content has been restricted to logged in users only. Please <a href="{login_referrer}">login</a> to view this content.
it: Questo contenuto è stato riservato solo agli utenti loggati. Per favore <a href="{login_referrer}">fai il login</a> per vedere questo contenuto.

en: (empty)
it: (vuoto)

en: date submitted
it: data iscrizione

en: Login
it: Accedi

en: Register
it: Registrati

en: This activation link is expired or have already been used.
it: Questo link di attivazione è scaduto o è già stato usato.

en: Select the member roles that can see this link
it: Seleziona i ruoli membri che possono vedere questo link

en: Who can see this menu link?
it: Chi può vedere questo link del menu?

en: By Role
it: Per ruolo

en: Display Mode
it: Modalità di visualizzazione

en: Login as this user
it: Accedi come questo utente

en: Delete this user
it: Elimina questo utente

en: Reactivate this account
it: Riattiva questo account

en: Deactivate this account
it: Disattiva questo account

en: Reactivate
it: Riattivato

en: Deactivate
it: Disattivato

en: Resend Activation E-mail
it: Invia nuovamente email attivazione

en: Put as Pending Review
it: Mettere in attesa di revisione

en: Reject Membership
it: Rifiuta iscrizione

en: Approve Membership
it: Approva iscrizione

en: About
it: Bio

en: Untitled photo
it: Foto senza titolo

en: This file has been removed.
it: Questo file è stato rimosso.

en: Joined %s
it: Iscritto %s

en: Required
it: Obbligatorio

en: Licenses
it: Licenze

en: Activate
it: Attiva

en: Your photo is too small. It must be at least %spx wide.
it: La tua foto è troppo piccola. Deve essere almeno larga %spx.

en: Your image is invalid or too large!
it: La tua immagine non è valida o è troppo grande!

en: This media type is not recognized.
it: Questo tipo di file non è riconosciuto.

en: This user has not added any information to their profile yet.
it: Questo utente non ha ancora aggiunto informazioni nel suo profilo.

en: Your profile is looking a little empty. Why not <a href="%s">add</a> some information!
it: Il tuo profilo è piuttosto vuoto. Perché non <a href="%s">aggiungi</a> qualche informazione!

en: Save
it: Salva

en: Change file
it: Cambia file

en: Processing...
it: Elaborazione...

en: Upload Photo
it: Carica foto

en: Confirm %s
it: Conferma %s

en: New Password
it: Nuova password

en: Current Password
it: Password attuale

en: You can only upload one file
it: Puoi caricare un solo file

en: This file is too small!
it: Questo file è troppo piccolo!

en: This file is too large!
it: Questo file è troppo grande!

en: Sorry this is not a valid file.
it: Questo non è un file valido.

en: You can only upload one image
it: Puoi caricare una sola immagine

en: This image is too small!
it: Questa immagine è troppo piccola!

en: This image is too large!
it: Questa immagine è troppo grande!

en: Sorry this is not a valid image.
it: Questa non è un'immagine valida.

en: Please upload a valid image!
it: Carica un'immagine valida!

en: Custom Field
it: Campo personalizzato

en: Less than 1 year old
it: Meno di 1 anno

en: %s years old
it: %s anni

en: %s year old
it: %s anno

en: %s at %s
it: %s alle %s

en: Yesterday at %s
it: Ieri alle %s

en: %s hr | %s hrs
it[0]: %s ora
it[1]: %s ore

en: %s min | %s mins
it[0]: %s minuto
it[1]: %s minuti

en: just now
it: proprio ora

en: Once Weekly
it: Una volta settimana

en: Western Sahara
it: Sahara Occidentale

en: Wallis and Futuna
it: Wallis & Futuna

en: Virgin Islands, U.S.
it: Isole Vergini (USA)

en: Virgin Islands, British
it: Isole Vergini (UK)

en: Viet Nam
it: Vietnam

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
it: Venezuela, Repubblica Bolivarista

en: United States Minor Outlying Islands
it: Isole minori secondarie degli Stati Uniti

en: United States
it: Stati Uniti d'Amenica

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: Ukraine
it: Ucraina

en: Turks and Caicos Islands
it: Isole Turks e Caicos

en: Turkey
it: Turchia

en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: Tokelau
it: Tokealu

en: Timor-Leste
it: Timor Est

en: Thailand
it: Tailandia

en: Tanzania, United Republic of
it: Tanzania, Repubblica

en: Taiwan, Province of China
it: Taiwan, Provincia cinese

en: Syrian Arab Republic
it: Siria - Repubblica araba siriana

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Sweden
it: Svezia

en: Svalbard and Jan Mayen
it: Svalbard e Jan Mayen

en: Spain
it: Spagna

en: South Sudan
it: Sudan del sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
it: South Georgia e South Sandwich Islands

en: South Africa
it: Sudafrica

en: Solomon Islands
it: Isole Solomone

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Sao Tome and Principe
it: Sao Tome e Principe

en: Saint Vincent and the Grenadines
it: Saint Vincent e Grenadines

en: Saint Pierre and Miquelon
it: Saint Pierre e Miquelon

en: Saint Martin (French part)
it: Saint Martin (zona Francese)

en: Saint Kitts and Nevis
it: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Helena
it: Sant'Elena

en: Saint Barthélemy
it: Saint-Barthélemy

en: Rwanda
it: Ruanda

en: Russian Federation
it: Russia, Federazione

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: Portugal
it: Portogallo

en: Poland
it: Polonia

en: Philippines
it: Filippine

en: Peru
it: Perù

en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

en: Palestine
it: Palestina

en: Norway
it: Norvegia

en: Northern Mariana Islands
it: Isole Marianne Settentrionali

en: Norfolk Island
it: Isola Norfolk

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: Netherlands Antilles
it: Antille olandesi

en: Netherlands
it: Paesi Bassi

en: Mozambique
it: Mozambico

en: Morocco
it: Marocco

en: Moldova, Republic of
it: Repubblica Moldava

en: Micronesia, Federated States of
it: Micronesia

en: Mexico
it: Messico

en: Martinique
it: Martinica

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Maldives
it: Maldive

en: Malaysia
it: Malesia

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
it: Macedonia

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Lithuania
it: Lituania

en: Lesotho
it: Lesoto

en: Lebanon
it: Libano

en: Latvia
it: Lettonia

en: Lao People's Democratic Republic
it: Repubblica democratica popolare del Laos

en: Kyrgyzstan
it: Kirghizistan

en: Korea, Republic of
it: Corea, Repubblica di

en: Korea, Democratic People's Republic of
it: Repubblica Popolare Democratica della Corea

en: Kazakhstan
it: Kazakistan

en: Jordan
it: Giordania

en: Japan
it: Giappone

en: Jamaica
it: Giamaica

en: Italy
it: Italia

en: Israel
it: Israele

en: Isle of Man
it: Isola di Man

en: Ireland
it: Irlanda

en: Iran, Islamic Republic of
it: Iran (repubblica islamica)

en: Iceland
it: Islanda

en: Hungary
it: Ungheria

en: Holy See (Vatican City State)
it: Santa Sede (Stato della Città del Vaticano)

en: Heard Island and McDonald Islands
it: Isola Heard e Isole McDonald

en: Guadeloupe
it: Guadalupa

en: Greenland
it: Groenlandia

en: Greece
it: Grecia

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Ghana
it: Gana

en: Germany
it: Germania

en: French Southern Territories
it: Territori Francesi del Sud

en: French Polynesia
it: Polinesia Francese

en: French Guiana
it: Guinea Francese

en: France
it: Francia

en: Finland
it: Finlandia

en: Faroe Islands
it: Isole Faroe

en: Falkland Islands (Malvinas)
it: Isole Falkland

en: Ethiopia
it: Etiopia

en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

en: Egypt
it: Egitto

en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Denmark
it: Danimarca

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: Cyprus
it: Cipro

en: Croatia
it: Croazia

en: Côte d'Ivoire
it: Costa d'Avorio

en: Cook Islands
it: Isole Cook

en: Congo, the Democratic Republic of the
it: Congo, Repubblica Democratica

en: Comoros
it: Comore

en: Cocos (Keeling) Islands
it: Isole Cocos (Keeling)

en: Christmas Island
it: Isola di Natale

en: China
it: Cina

en: Chile
it: Cile

en: Central African Republic
it: Repubblica Centrale Africana

en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

en: Cape Verde
it: Capo Verde

en: Cameroon
it: Camerun

en: Cambodia
it: Cambogia

en: British Indian Ocean Territory
it: Territori Britannici dell'Oceano Indiano

en: Brazil
it: Brasile

en: Bouvet Island
it: Isola Bouvet

en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia Erzegovina

en: Bolivia, Plurinational State of
it: Stato Plurinazionale di Bolivia

en: Belgium
it: Belgio

en: Belarus
it: Bielorussia

en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

en: Antarctica
it: Antartide

en: American Samoa
it: Samoa americane

en: Åland Islands
it: Isole Åland

en: Chinese
it: Cinese

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: Uzbek
it: Usbeco

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Turkish
it: Turco

en: Turkmen
it: Turkmeno

en: Tajik
it: Tagiko

en: Swedish
it: Svedese

en: Sundanese
it: Sudanese

en: Serbian
it: Serbo

en: Albanian
it: Albanese

en: Somali
it: Somalo

en: Samoan
it: Samoano

en: Slovenian
it: Sloveno

en: Slovak
it: Slovacco

en: Sardinian
it: Sardo

en: Sanskrit
it: Sanscrito

en: Russian
it: Russo

en: Romanian
it: Rumeno

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Pashto
it: Pashtu

en: Polish
it: Polacco

en: Norwegian
it: Norvegese

en: Norwegian Nynorsk
it: Norvegese Nynorsk

en: Dutch
it: Olandese

en: Nepali
it: Nepalese

en: Mongolian
it: Mongolo

en: Macedonian
it: Macedone

en: Latvian
it: Lettone

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Latin
it: Latino

en: Kirghiz
it: Chirghiso

en: Kurdish
it: Kurdo

en: Korean
it: Coreano

en: Japanese
it: Giapponese

en: Italian
it: Italiano

en: Icelandic
it: Islandese

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
it: Interlingua (Associazione Internazionale di Lingua Ausiliaria)

en: Armenian
it: Armeno

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Haitian
it: Haitiano

en: Croatian
it: Croato

en: Hindi
it: Indiano

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Irish
it: Irlandese

en: French
it: Francese

en: Finnish
it: Finlandese

en: Persian
it: Persiano

en: Basque
it: Basco

en: Estonian
it: Estone

en: Spanish
it: Spagnolo

en: English
it: Inglese

en: Greek
it: Greco

en: German
it: Tedesco

en: Danish
it: Danese

en: Czech
it: Ceco

en: Corsican
it: Corso

en: Chechen
it: Ceceno

en: Catalan
it: Catalano

en: Bosnian
it: Bosniaco

en: Breton
it: Bretone

en: Tibetan
it: Tibetano

en: Bengali
it: Bengalese

en: Bambara
it: Bambaro

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Belarusian
it: Bielorusso

en: Azerbaijani
it: Azero

en: Custom Validation
it: Validazione Personalizzata

en: YouTube Profile
it: Profilo YouTube

en: Website URL
it: URL del sito

en: Unique Username/E-mail
it: Nome utente o email unici

en: Unique Username
it: Nome utente unico

en: Unique Metakey value
it: Valore Metakey Univoco

en: Unique E-mail
it: Indirizzo Email unico

en: SoundCloud Profile
it: Profilo SoundCloud

en: Numeric value only
it: Solo valore numerico

en: Lowercase only
it: Solo minuscole

en: English letters only
it: Solo lettere inglesi

en: Alpha-numeric value
it: Valore alfa-numerico

en: Alphabetic value only
it: Solo valore alfabetico

en: If you confirm, everything related to your profile will be deleted permanently from the site
it: Se si conferma, tutto ciò che riguarda il tuo profilo verrà eliminato definitivamente dal sito

en: Here you can hide yourself from appearing in public directory
it: Qui puoi nascondere il tuo profilo dall'apparire nella lista pubblica

en: Hide my profile from directory
it: Nascondi il mio profilo dalla directory

en: Who can see your public profile?
it: Chi può vedere il tuo profilo pubblico?

en: Profile Privacy
it: Privacy profilo

en: Enter your username or email
it: Inserisci il tuo nome utente o email

en: Password Reset
it: Reimposta password

en: Upload profile cover here
it: Carica foto copertina qui

en: Cover Photo
it: Foto copertina

en: Upload your photo here
it: Carica la tua foto qui

en: Change your profile photo
it: Cambia la tua foto del profilo

en: Profile Photo
it: Foto profilo

en: Mobile Number
it: Numero cellulare

en: Phone Number
it: Numero telefono

en: Select languages
it: Seleziona lingua

en: Languages Spoken
it: Lingue parlate

en: Languages
it: Lingua

en: Roles (Radio)
it: Ruoli (Radio)

en: Account Type
it: Tipo account

en: Roles (Dropdown)
it: Ruoli (Dropdown)

en: Skype ID
it: ID Skype

en: Choose a Country
it: Seleziona paese

en: Country
it: Paese

en: Female
it: Donna

en: Male
it: Uomo

en: Gender
it: Sesso

en: Birth Date
it: Data di nascita

en: Biography
it: Biografia

en: Secondary E-mail Address
it: Indirizzo email secondario

en: E-mail Address
it: Indirizzo email

en: Last Login
it: Ultimo accesso

en: Registration Date
it: Data di registrazione

en: Username or E-mail
it: Nome utente o email

en: Only me
it: Solo io

en: Everyone
it: Tutti

en: You must add a shortcode to the content area
it: Devi aggiungere uno shortcode all'area contenuto

en: Number of years is not valid
it: Numero di anni non valido

en: Please enter a valid size
it: Inserisci una dimensione valida

en: You have not added any choices yet.
it: Non hai ancora aggiunto nessuna scelta.

en: Number
it: Numero

en: You must provide a title
it: Devi fornire un titolo

en: The end of date range must be greater than the start of date range
it: La fine dell'intervallo di date deve essere più grande della data di inizio dell'intervallo di date

en: Please enter a valid end date in the date range
it: Inserisci una data finale valida nell'intervallo di date

en: Please provide a date range end
it: Inserisci una data finale

en: Please enter a valid start date in the date range
it: Inserisci una data di inizio valida nell'intervallo di date

en: Please provide a date range beginning
it: Inserisci una data iniziale

en: Your meta key contains illegal characters. Please correct it.
it: La tua chiave meta contiene caratteri non consentiti. Sostituiscili.

en: Your meta key already exists in your fields list
it: La tua meta key esiste già nella tua lista campi

en: Your meta key is a predefined reserved key and cannot be used
it: La tua meta key è una chiave riservata predefinita e non può essere usata

en: Your meta key is a reserved core field and cannot be used
it: La tua meta key è un campo core riservato e non può essere usato

en: Invalid query!
it: Query non valida!

en: User has been successfully deleted.
it: L'utente è stato eliminato con successo.

en: Invalid user specified
it: Utente specificato non valido

en: User meta has been changed.
it: I meta dell'utente sono stati cambiati.

en: User role has been changed.
it: Il ruolo dell'utente è stato cambiato.

en: User status has been changed.
it: Lo stato dell'utente è stato cambiato.

en: You need to provide data to update
it: Devi fornire i dati per aggiornare

en: You must provide a user ID
it: Devi fornire un ID utente

en: Invalid API key
it: API key non valida

en: Your request could not be authenticated
it: La tua richiesta non può essere autenticata

en: You must specify both a token and API key!
it: Devi specificare sia un token che una chiave API!

en: Your account
it: Il tuo account

en: Logout
it: Disconnetti

en: My Account
it: Il mio account

en: Edit Profile
it: Modifica profilo

en: This user account status is %s
it: Lo stato dell'account di questo utente è %s

en: Tell us a bit about yourself...
it: Raccontaci un pò di te...

en: Remove photo
it: Rimuovi foto

en: Change photo
it: Sostituisci foto

en: Upload photo
it: Carica foto

en: Upload a cover photo
it: Carica foto di sfondo

en: Change cover photo
it: Sostituisci la foto principale

en: Change your cover photo
it: Cambia la tua foto copertina

en: You are not allowed to edit this user.
it: Non hai il permesso di modificare questo utente.

en: You must confirm your new password
it: Devi confermare la tua nuova password

en: You must enter a new password
it: Devi inserire una nuova password

en: You have reached the limit for requesting password change for this user already. Contact support if you cannot open the email
it: Hai raggiunto il limite di richiesta per reimpostare la tua password. Contatta il supporto per richiedere assistenza

en: Please provide your username or email
it: Fornisci il tuo nome utente o l'email

en: Hello, spam bot!
it: Ciao, spam bot!

en: Your membership request has been rejected.
it: La tua richiesta di iscrizione è stata rifiutata.

en: Your account is awaiting e-mail verification.
it: Il tuo account è in attesa di verifica email.

en: Your account has not been approved yet.
it: Il tuo account non è stato ancora approvato.

en: Your account has been disabled.
it: Il tuo account è stato disattivato.

en: Your IP address has been blocked.
it: Il tuo indirizzo ip è stato bloccato.

en: We do not accept registrations from that domain.
it: Non accettiamo registrazioni da questo dominio.

en: This email address has been blocked.
it: Questo indirizzo email è stato bloccato.

en: An error has been encountered
it: Si è verificato un errore

en: Your account is now active! You can login.
it: Il tuo account è ora attivo! Puoi accedere.

en: You have successfully changed your password.
it: La tua password è stata modificata correttamente.

en: Your account was updated successfully.
it: Il tuo account è stato aggiornato con successo.

en: Registration is currently disabled
it: La registrazione è stata disabilitata

en: Last page
it: Ultima pagina

en: First name
it: Nome

en: Jump to page:
it: Vai a pagina:

en: Search
it: Cerca

en: Forgot your password?
it: Hai dimenticato la tua password?

en: Keep me signed in
it: Ricordami

en: This action has been prevented for security measures.
it: Questa azione è stata bloccata per misure di sicurezza.

en: Password is incorrect. Please try again.
it: La password non è corretta. Riprova.

en: Please enter your password
it: Inserisci la tua password

en: Please enter your email
it: Inserisci la tua email

en: Please enter your username
it: Inserisci il tuo nome utente

en: Please enter your username or email
it: Inserisci il tuo nome utente o l'email

en: Only fill in if you are not human
it: Riempire solo se non siete umani

en: Your user description must contain less than %s characters
it: La descrizione utente deve contenere meno di %s caratteri

en: You must provide lowercase letters.
it: Inserisci lettere minuscole.

en: You must provide alphabetic letters
it: Devi inserire lettere alfabetiche

en: You must provide a unique value
it: Devi fornire un valore univoco

en: Your email contains invalid characters
it: La tua email contiene carattere non corretti

en: This is not a valid email
it: Questa email non è valida

en: You must provide your email
it: Devi fornire la tua email

en: Your username contains invalid characters
it: Il tuo nome utente contiene caratteri non validi

en: Username cannot be an email
it: Il nome utente non può essere un indirizzo email

en: You must provide a username
it: Devi fornire un nome utente

en: Please enter a valid URL
it: Inserisci un URL valido

en: Please enter a valid %s username or profile URL
it: Inserisci un nome utente %s valido o URL profilo

en: Please enter a valid phone number
it: Inserisci un numero di telefono valido

en: Please enter numbers only in this field
it: Inserire solo numeri in questo campo

en: Maximum number limit is %s
it: Numero massimo limite è %s

en: Minimum number limit is %s
it: Numero minimo limite è %s

en: You can only select up to %s choices
it: È possibile selezionare solo fino a %s scelte

en: Please select at least %s choices
it: Seleziona almeno %s scelte

en: Your passwords do not match
it: La tua password non corrisponde

en: Please confirm your password
it: Conferma la tua password

en: You can not use HTML tags here
it: Non puoi usare tag HTML qui

en: Your %s must contain less than %s characters
it: Il tuo %s deve contenere meno di %s caratteri

en: Your %s must contain at least %s characters
it: %s  - deve contenere almeno %s caratteri

en: You are only allowed to enter a maximum of %s words
it: Hai il permesso d'inserire un massimo di %s parole

en: %s is required
it: %s è obbligatorio

en: Please specify account type.
it: Specifica il tipo di account.

en: %s is required.
it: %s è richiesto.

en: You are not allowed to use this word as your username.
it: Non hai il permesso di utilizzare questo nome utente.

en: You do not have permission to delete this user.
it: Non hai il permesso di eliminare questo utente.

en: Super administrators can not be modified.
it: I Super amministratori non possono essere modificati.

en: Invalid coordinates
it: Coordinate non valide

en: Invalid parameters
it: Parametri non corretti

en: You can not edit this user
it: Non puoi modificare questo utente

en: Update Notifications
it: Aggiorna notifiche

en: Update Password
it: Aggiorna la tua password

en: Update Account
it: Aggiorna il tuo account

en: Update Privacy
it: Aggiorna la tua privacy

en: You must enter your password
it: Devi inserire la tua password

en: Your password must contain at least one lowercase letter, one capital letter and one number
it: La tua password deve contenere una lettera minuscola , una maiuscola e un numero

en: Your new password does not match
it: La tua nuova password non corrisponde

en: This is not your password
it: Questa non è la tua password

en: Please provide a valid e-mail
it: Fornisci un indirizzo email valido

en: You must provide your e-mail
it: Devi fornire la tua email

en: You must provide your last name
it: Devi fornire il tuo cognome

en: You must provide your first name
it: Devi fornire il tuo nome

en: Delete Account
it: Elimina account

en: Notifications
it: Notifiche

en: Change Password
it: Modifica password

en: A theme or plugin compatibility issue
it: Un problema di compatibilità del tema o di plugin

en: Thank you for applying for membership to our site. We will review your details and send you an email letting you know whether your application has been successful or not.
it: Grazie per la domanda di adesione al nostro sito. Rivedremo i tuoi dati e ti invieremo una email per farti sapere se la richiesta è andata a buon fine o meno.

en: If you want users to go to a specific page other than login page after e-mail activation, enter the URL here.
it: Se desideri reindirizzare gli utenti ad una pagina specifica dopo l'attivazione via email, inserisci la URL qui.

en: URL redirect after e-mail activation
it: URL a cui si è reindirizzati dopo aver attivato l'email

en: Thank you for registering. Before you can login we need you to activate your account by clicking the activation link in the email we just sent you.
it: Grazie per esserti registrato. Prima di poter accedere abbiamo bisogno di attivare il tuo account facendo clic sul link di attivazione nella email che ti abbiamo appena inviato.

en: Personalize the custom message
it: Personalizza messaggio predefinito

en: Show custom message
it: Visualizza messaggio personalizzato

en: Login the user after validating the activation link
it: Fai il login dell'utente dopo aver convalidato il link di attivazione

en: Login user after validating the activation link?
it: Fai il login dell'utente dopo aver convalidato il link di attivazione?

en: Select what action is taken after a person registers on your site. Depending on the status you can redirect them to their profile, a custom url or show a custom message
it: Selezionare l'azione da eseguire dopo che una persona si registra sul tuo sito. A seconda dello stato è possibile reindirizzare al proprio profilo, a un URL personalizzato o mostrare un messaggio personalizzato

en: Action to be taken after registration
it: Azione da intraprendere dopo la registrazione

en: Require Admin Review
it: Richiede recensione Admin

en: Require Email Activation
it: Attivazione obbligatoria tramite email

en: Auto Approve
it: Approvazione automatica

en: Select the status you would like this user role to have after they register on your site
it: Selezionare lo stato desiderato che questo ruolo utente deve avere dopo che si registrano sul tuo sito

en: Registration Status
it: Stato della registrazione

en: Can this role view private profiles?
it: Può questo ruolo vedere i profili privati?

en: Can view/access private profiles?
it: Può vedere/accedere profili privati?

en: Can this role make their profile private?
it: Può questo ruolo rendere privato il proprio profilo?

en: Can make their profile private?
it: Può rendere il proprio profilo privato?

en: Which roles that role can view, choose none to allow role to view all member roles
it: Quali ruoli questo ruolo può visualizzare, scegliere nessuno per consentire al ruolo di visualizzare tutti i ruoli dei membri

en: Can view these user roles only
it: Può vedere solo questi ruoli utente

en: Can this role view all member profiles?
it: Può questo ruolo visualizzare tutti i profili dei membri?

en: Can view other member profiles?
it: Può vedere altri profili utente?

en: Set a url to redirect this user role to after they logout from site
it: Impostare un URL per reindirizzare questo ruolo utente dopo che si scollega dal sito

en: Select what happens when a user with this role logouts of your site
it: Seleziona cosa succede quando un utente con questo ruolo si scollega dal tuo sito

en: Action to be taken after logout
it: Azioni da intraprendere dopo lo scollegamento

en: Set a url to redirect this user role to after they login with their account
it: Imposta un URL al quale reindirizzare questo ruolo utente dopo l'accesso con il proprio account

en: Redirect to WordPress Admin
it: Reindirizza a WordPress Admin

en: Refresh active page
it: Aggiorna la pagina attiva

en: Redirect to URL
it: Reinderizza a questo URL

en: Redirect to profile
it: Reindirizza al profilo

en: Select what happens when a user with this role logins to your site
it: Selezionare cosa succede quando un utente con questo ruolo accede al tuo sito

en: Action to be taken after login
it: Azione da intraprendere dopo l'accesso

en: Set a url to redirect this user role to if they try to view your site's homepage
it: Imposta un URL al quale reindirizzare questo ruolo utente se cerca di vedere la homepage del tuo sito

en: Custom Homepage Redirect
it: Reindirizzamento personalizzato homepage

en: Allow this user role to view your site's homepage
it: Consenti questo ruolo utente di visualizzare la homepage del tuo sito

en: Can view default homepage?
it: Può visualizzare la homepage predefinita?

en: Allow this role to delete their account and end their membership on your site
it: Consenti questo ruolo di eliminare il proprio account e terminare la loro adesione sul tuo sito

en: Can delete their account?
it: Può eliminare il proprio account?

en: Can this role edit his own profile?
it: Può questo ruolo modificare il proprio profilo?

en: Can edit their profile?
it: Può modificare il proprio profilo?

en: Set a url to redirect this user role to after they delete account
it: Imposta un URL per reindirizzare questo ruolo utente dopo aver eliminato il proprio account

en: Go to Custom URL
it: Vai all'URL personalizzato

en: Go to Homepage
it: Vai alla home

en: Select what happens when a user with this role deletes their own account
it: Seleziona cosa accade quando un utente con questo ruolo elimina il proprio account

en: Action to be taken after account is deleted
it: Azioni da intraprendere dopo che un account viene eliminato

en: Can delete these user roles only
it: Può eliminare solo questi ruoli utente

en: Can delete other member accounts?
it: Può eliminare altri account utente?

en: Which roles that role can edit, choose none to allow role to edit all member roles
it: Quali ruoli questo ruolo può modificare, scegliere nessuno per consentire al ruolo di modificare tutti i ruoli dei membri

en: Can edit these user roles only
it: Può modificare solo questi ruoli utente

en: Allow this role to edit accounts of other members
it: Consenti a questo ruolo di modificare gli account di altri membri

en: Can edit other member accounts?
it: Può modificare altri profili utente?

en: Force hiding adminbar in frontend?
it: Forzare per nascondere la barra admin nel frontend?

en: The core admin role must always have access to wp-admin / WordPress backend
it: Il ruolo amministratore deve sempre avere accesso a wp-admin / WordPress backend

en: Can access wp-admin?
it: Può accedere a WP-Admin?

en: Choose from %s available icons
it: Scegli le icone disponibili da %s

en: Fields Manager
it: Gestione campi

en: Review Registration Details
it: Dettagli recensione iscrizione

en: Add a New Field Group
it: Aggiungi nuovo gruppo campi

en: Add a New Field
it: Aggiungi nuovo campo

en: Add
it: Aggiungi

en: Add a New Divider
it: Aggiungi nuovo divisore

en: Continue editing
it: Continua modifica

en: Live Form Preview
it: Anteprima modulo

en: Edit Row Settings
it: Modifca impostazioni riga

en: Cancel
it: Annulla

en: Update
it: Aggiorna

en: Edit Field
it: Modifica campo

en: Customize the button text
it: Personalizza il testo del pulsante

en: Whether to show field icons and where to show them relative to the field
it: Dove mostrare le icone e dove posizionarle nel campo

en: The shortcode is centered by default unless you specify otherwise here
it: Gli shortcode sono allineati al centro per impostazione predefinita se non specificato diversamente qui

en: Assign role to form
it: Assegna ruolo al modulo

en: Switch to yes if you want to customize this form settings, styling &amp; appearance
it: Imposta su sì se desideri personalizzare le impostazioni, lo stile e l'aspetto di questo modulo

en: Field(s) to show in user meta
it: Campi da mostrare nelle meta utente

en: Show user description in profile header?
it: Mostra descrizione utente nella testata

en: Show social links in profile header?
it: Mostrare i link dei social nell'intestazione del profilo?

en: Show display name in profile header?
it: Mostra nome nella testata del profilo

en: Heading Background Color
it: Colore di sfondo del titolo

en: Make Profile Photo Required
it: Rendi la foto profilo obbligatoria

en: Profile Photo Size
it: Dimensione foto profilo

en: Cover photo ratio
it: Rapporto foto copertina (Profilo)

en: Enable Cover Photos
it: Abilita foto copertina

en: Profile Area Max. Width (px)
it: Larghezza massima area profilo (px)

en: Login Form
it: Modulo accesso

en: Profile Form
it: Modulo profilo

en: Registration Form
it: Modulo registrazione

en: Set Custom Redirect URL
it: Imposta URL personalizzata

en: Redirection after Login
it: Reindirizzamento dopo l'accesso

en: Show "Remember Me"?
it: Mostra "Ricordami"?

en: Show Forgot Password Link?
it: Mostra link Password dimenticata?

en: Secondary Button Text
it: Testo secondo pulsante

en: Show Secondary Button
it: Mostra secondo pulsante

en: Primary Button Text
it: Testo primo pulsante

en: Field Icons
it: Campo icone

en: Max. Width (px)
it: Larghezza massima (px)

en: Add Master Row
it: Aggiungi una riga principale

en: Live Preview
it: Anteprima

en: We are sorry. We cannot find any users who match your search criteria.
it: Siamo spiacenti. Non abbiamo trovato nessun utente con questi criteri di ricerca.

en: Custom text if no users were found
it: Testo personalizzato se non si trovano utenti

en: {total_users} Member
it: {total_users} utente

en: Same as above but in case of 1 user found only
it: Simile a sopra ma nel caso si trova un solo utente

en: Single Result Text
it: Testo singolo risultato

en: {total_users} Members
it: {total_users} utenti

en: Customize the search result text . e.g. Found 3,000 Members. Leave this blank to not show result text
it: Personalizza il testo della ricerca. es. Trovato 3.000 membri. Lasciare vuoto per non mostrare il testo del risultato

en: Results Text
it: Testo risultati

en: Choose field(s) to enable in sorting
it: Scegli i campi da abilitare nell'ordinamento

en: User Roles that can use search
it: Ruoli utente che possono utilizzare la ricerca

en: Enable Search feature
it: Attiva funzione ricerca

en: Show extra user information below tagline?
it: Mostrare le informazioni supplementari dell'utente sotto tagline?

en: Choose field(s) to display in tagline
it: Scegli i campi da visualizzare in tagline

en: Show tagline below profile name
it: Mostra tagline sotto il nome profilo

en: Show display name
it: Mostra il nome visualizzato

en: Enable Cover Photo
it: Abilita foto copertina

en: Enable Profile Photo
it: Abilita foto profilo

en: Use this setting to control the maximum number of profiles to appear in this directory. Leave blank to disable this limit
it: Utilizzare questa impostazione per controllare il numero massimo di profili da mostrare in questa directory. Lascia vuoto per disabilitare questo limite

en: Maximum number of profiles
it: Numero massimo di profili

en: Number of profiles to appear on page for mobile users
it: Numero di profili da mostrare sulla pagina per gli utenti mobili

en: Number of profiles per page (for Mobiles & Tablets)
it: Numero di profili per pagina (per telefoni e tablet)

en: Number of profiles to appear on page for standard users
it: Numero di profili da mostrare sulla pagina per gli utenti standard

en: Number of profiles per page
it: Numero profili per pagina

en: Only show specific users (Enter one username per line)
it: Mostra solo utenti specifici (Inserisci un username per riga)

en: Other (Custom Field)
it: Altro (campo personalizzato)

en: Last Name
it: Cognome

en: First Name
it: Nome

en: Display name
it: Nome visualizzato

en: Last login
it: Ultimo accesso

en: Old users first
it: Prima i vecchi utenti

en: New users first
it: Prima i nuovi utenti

en: Only show members who have uploaded a cover photo
it: Mostra solo i membri che hanno caricato una foto copertina

en: Only show members who have uploaded a profile photo
it: Mostra solo i membri che hanno caricato una foto del profilo

en: User Roles to Display
it: Ruoli utente da visualizzare

en: Awaiting E-mail Confirmation
it: In attesa di conferma via email

en: Pending Review
it: In attesa di revisione

en: Users
it: Utenti

en: Redirect URL
it: URL reindirizzamento

en: Apply
it: Applica

en: UM Action
it: Azione UM

en: You do not have enough permissions to do that.
it: Non hai nessun permesso per questo.

en: Rejected
it: Respinto

en: Inactive
it: Inattivo

en: Waiting e-mail confirmation
it: In attesa di conferma via email

en: Pending review
it: In attesa di revisione

en: Approved
it: Approvato

en: View profile
it: Vedi profilo

en: WP-Admin Access
it: Accesso WP-Admin

en: No.of Members
it: Nr. membri

en: Role Title
it: Titolo ruolo

en: Settings
it: Impostazioni

en: Other users have been updated.
it: Altri utenti sono stati aggiornati.

en: Super administrators cannot be modified.
it: I Super amministratori non possono essere modificati.

en: Changed roles.
it: Ruoli cambiati.

en: Users have been updated.
it: Gli utenti sono stati aggiornati.

en: User has been updated.
it: L'utente è stato aggiornato.

en: The form has been duplicated successfully.
it: Il modulo è stato correttamente duplicato.

en: Your user cache is now removed.
it: La cache dell'utente è stata rimossa.

en: Your temp uploads directory is now clean.
it: La cartella dei files temporanei è pulita.

en: Your translation files have been updated successfully.
it: I files della tua lingua sono stati aggiornati con successo.

en: Undo
it: Annulla

en: Are you sure you want to delete the selected user(s)? The following users will be deleted: <p>%s</p> <strong>This cannot be undone!</strong>
it: Sei sicuro di che voler eliminare gli utenti selezionati? I seguenti utenti verranno eliminati:<p>%s</p><strong>Questo non può essere annullato!</strong>

en: Ultimate Member Setup Error: Account page can not be a child page.
it: Errore Impostazione Ultimate Member: la pagina account non può essere una pagina child.

en: Ultimate Member Setup Error: User page can not be a child page.
it: Errore Impostazione Ultimate Member: la pagina utente non può essere una pagina child.

en: Exif is not enabled on your server. Mobile photo uploads will not be rotated correctly until you enable the exif extension. <a href="%s">Hide this notice</a>
it: Il modulo Exif non è abilitato sul server. Le foto caricate con smartphone non saranno ruotate correttamente finché non si attiva l'estensione exif. <a href="%s">Nascondi questo avviso</a>

en: Maximum number that can be entered in this field
it: Numero massimo che può essere inserito in questo campo

en: Minimum number that can be entered in this field
it: Numero minimo che può essere inserito in questo campo

en: Turn on to add a confirm password field. If turned on the confirm password field will only show on register forms and not on login forms.
it: Attiva per aggiungere un campo di conferma password. Se attivato il campo conferma password sarà visibile solo nei moduli di registrazione e non di accesso.

en: Turn on to force users to create a strong password (A combination of one lowercase letter, one uppercase letter, and one number). If turned on this option is only applied to register forms and not to login forms.
it: Attivare per obbligare gli utenti a creare una password complessa (una combinazione di una lettera minuscola, una lettera maiuscola e un numero). Se attivata questa opzione si applica solo ai moduli di registrazione e non al modulo di accesso.

en: Optional text to include with the divider
it: Testo opzionale da includere con il divisore

en: Value
it: Valore

en: If
it: Se

en: Select where this field should appear. This option should only be changed on the profile form and allows you to show a field in one mode only (edit or view) or in both modes.
it: Seleziona dove questo campo dovrebbe apparire. Questa opzione dovrebbe essere cambiata solo nel modulo del profilo e ti permette di mostrare un campo in una delle sole modalità (modifica o visualizza) o in entrambe le modalità.

en: User Meta
it: Meta utente

en: Customize this form
it: Personalizza questo modulo

en: Form Builder
it: Generatore Modulo

en: Select Form Type
it: Seleziona tipo modulo

en: Delete Options
it: Opzioni eliminazione

en: Logout Options
it: Opzioni di disconnessione

en: Login Options
it: Opzioni di accesso

en: Registration Options
it: Opzioni registrazione

en: Homepage Options
it: Opzioni homepage

en: Profile Access
it: Accesso profilo

en: General Permissions
it: Permessi generali

en: Administrative Permissions
it: Permessi amministrativi

en: Styling: General
it: Stile: Generale

en: Results &amp; Pagination
it: Risultati &amp; Paginazione

en: Search Options
it: Opzioni di ricerca

en: Profile Card
it: Scheda profilo

en: General Options
it: Opzioni generali

en: Yes
it: Sì

en: Form draft updated.
it: Bozza modulo aggiornata.

en: Form scheduled.
it: Modulo programmato.

en: Form submitted.
it: Modulo inviato.

en: Form saved.
it: Mdulo salvato.

en: Form created.
it: Modulo creato.

en: Form restored to revision.
it: Modulo ripristinato dalla revisione.

en: Custom field deleted.
it: Campo personalizzato eliminato.

en: Custom field updated.
it: Campo personalizzato aggiornato.

en: Form updated.
it: Modulo aggiornato.

en: User Cache
it: Cache Utente

en: Purge Temp Files
it: Pulisci i file temporanei

en: Users Overview
it: Panoramica utenti

en: Member Directories
it: Liste Membri

en: User Roles
it: Ruoli degli utenti

en: Forms
it: Moduli

en: Dashboard
it: Bacheca

[ctx: Admin menu name]
en: All Users
it: Tutti gli utenti

[ctx: Admin menu name]
en: Users
it: Utenti

en: Thanks :)
it: Grazie :)

en: Date
it: Data

en: Type
it: Tipo

en: Duplicate
it: Duplica

en: Delete Row
it: Elimina riga

en: Edit Row
it: Modifica riga

en: Add Row
it: Nuova riga

note: translators: %s - Form title
en: Duplicate of %s
it: Duplicato di %s

en: Site accessible to Logged In Users
it: Sito accessibile agli utenti connessi

en: Site accessible to Everyone
it: Sito accessibile a tutti

en: Community Role
it: Ruolo nella community

en: This field type is not setup correcty.
it: Questo campo non è stato configurato correttamente.

en: You did not create any custom fields
it: Non hai creato nessun campo personalizzato

en: Custom Fields
it: Campo personalizzabile

en: None
it: Vuoto

en: Predefined Fields
it: Campo predefinito

en: Setup New Field
it: Imposta nuovo campo

en: Search Icons...
it: Ricerca icone in corso...

en: Reset all rules
it: Reimposta tutte le regole

en: Add conditional fields support
it: Aggiungi il supporto ai campi condizionali

en: Manage conditional fields support
it: Gestisci il supporto ai campi condizionali

en: This is not possible for security reasons.
it: Questo non è permesso per motivi di sicurezza.

en: Please login as administrator
it: Accedi come amministratore

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Status
it: Stato

en: Extensions
it: Estensioni

en: User
it: Utente

en: Style
it: Stile

en: Delete
it: Elimina

en: Title
it: Titolo

en: Username
it: Nome utente

en: All
it: Tutti

en: Remove
it: Rimuovi

en: Upload
it: Carica

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Default
it: Predefinito

en: Options
it: Opzioni

en: To copy the Install info, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
it: Per copiare le info di Installazione, clicca sotto poi premi Ctrl + C (PC) o Cmd + C (Mac).
